2019 m. rugsėjo 9 d.
Būsima KTU Studentų miestelio pažiba KTU „M-Lab“: apželdinti stogai, bioplastiko sienelės, nauja Studentų alėja
Paaiškėjo, kaip turėtų atrodyti vietoje „Kolegų“ kavinės iškilsiantis unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“. Pirmąją vietą architektūriniame pastato konkurse¹ užėmė KTU „Santakos“ slėnį projektavusi „G. Janulytės-Bernotienės studija“, pasiūliusi tvarios architektūros projektą.
Iš pripažintų universiteto, architektūros ir urbanistikos ekspertų sudaryta komisija, kurioje garbės svečio teisėmis dalyvavo ir senojo „Kolegų“ pastato architektas Vytautas Jurgis Dičius, pirmąją vietą projekto architektūriniame konkurse skyrė tvarios architektūros principais paremtam projektui „Žinia“. Jis bus apdovanotas 10 tūkst. eurų piniginiu prizu.
Antrąją vietą užėmė bendrovė „Kančo studija“, laimėjusi ir 7 tūkst. eurų prizą, o trečiąją – mažosios bendrijos „Nežinomi architektai“ ir „Be formato“ bendras darbas, apdovanotas 5 tūkst. eurų.
Planuojama, kad bendra šio apie 2,5 tūkst. kv.m. užimsiančio pastato rekonstrukcijos vertė sieks 3,75 mln. eurų, o projektavimo darbų vertė – kiek daugiau nei 145 tūkst. eurų. „M-Lab“ projekto pabaiga numatyta 2022 metų pavasarį.
Artimiausiu metu pasirašius projektavimo sutartį su laimėtoju, iš karto prasidės intensyvūs pastato projektavimo darbai. Atsižvelgiant į sutartyje numatytus terminus, rangos darbų konkursas turėtų būti skelbiamas kitų metų balandžio-gegužės mėnesį.
Pasak „M-Lab“ projekto vadovės, Kauno technologijos universiteto (KTU) Veiklos valdymo departamento direktorės Lolitos Jurkšienės, tikimasi, kad įgyvendintas projektas ne tik atlieps Lietuvos ir užsienio verslo poreikius, bet ir užtikrins nepertraukiamą mokslo ir verslo bendradarbiavimą, kuris leis pritraukti didesnes investicijas moksliniams tyrimams plėtoti.
„Be abejo, šiuo projektu siekiame pasirūpinti ir tinkamomis tyrėjų darbo sąlygomis, kurios skatintų jų kūrybiškumą bei kurtų palankią aplinką nenutrūkstamam žinių dalijimuisi. Kartu turime pasiūlyti mokslo ir verslo integracijos skatinimui prieinamas patalpas, kurios leistų vystyti inovacijas bei užtikrintų eksperimentinę plėtrą. Projektu numatome ypač daug dėmesio skirti daugiausiai potencialo turinčioms fizinių ir technologinių mokslų sritims“, – teigia L. Jurkšienė.
Atspindės senąjį pastatą
Pasak architektūrinio projekto autorių, urbanistine naujojo pastato koncepcija siekiama sukurti unikalią Kauno technologijos universiteto (KTU) studentų miestelio viešąją erdvę – Studentų alėją.
Koncepcijos esmė – urbanizuotą šio miestelio viešąją erdvę bei saugomą rekreacinių želdynų erdvę aktyviai įtraukti į „M-Lab“ statinio prieigų bei rekreacinių-poilsio viešųjų erdvių sistemą.
Pati pastato struktūra ir forma atspindės esamo architekto V. Dičiaus „Kolegų“ pastato architektūrą – „M-Lab“ žada ne tik atverti už jo esantį Gričiupio parką, tačiau ir tapti tvarios architektūros pavyzdžiu. Fasadų apdailai planuojama naudoti tiek matines, tiek skaidraus bioplastiko paneles, stogai bus apželdinti. Nefasadinėje, parko pusėje bus įrengta lauko terasa, kuri galės būti naudojama kaip nedidelė erdvė žiūrovams, diskusijoms ar poilsiui. Visos pastate įrengtos dirbtuvės ir laboratorijos bus dalinamos modulinėmis pertvaromis bei transformuojamais atitvarais.
„Universitetas, kaip organizacija, nuolat auga ir ieško būdų, kaip žengti mokslo ir mokslinių tyrimų kokybės link, lygiuotis į geriausias pasaulio aukštąsias mokyklas. „Kolegų“ pastatas visada buvo organiška KTU studentų miestelio ir studentiško gyvenimo dalis. Mūsų idėja prikelti ir transformuoti šį pastatą į tarpdisciplininį laboratorijų centrą ne tik atgaivins dalį studentų miestelio, bet ir atvers naujas galimybes unikaliems mokslo darbams“, – pabrėžia KTU Organizacijos vystymo direktorė Evelina Meilienė.
Paspartins visuomenei naudingas inovacijas
Pasak L. Jurkšienės, esminė „M-Lab“ idėja buvo sukurti mokslo, technologinės bei eksperimentinės plėtros (MTEP) veikloms pritaikytą infrastruktūrą – laboratorijų centrą, kuriame būtų galima ne tik vykdyti mokslinius tyrimus, bet ir kurti, gaminti ir demonstruoti prototipus, tarnaujančius visuomenei.
„Nors Lietuvoje veikia daugiau nei 20 atvirosios prieigos centrų ir laboratorijų, jų turima infrastruktūra nėra pakankama, siekiant užtikrinti galimybes sutrumpinti laiko tarpą nuo idėjos, naujų žinių sukūrimo iki galutinio žinių pritaikymo ir gaminio prototipo sukūrimo. „M-lab“ spręs šią problemą. Moderni infrastruktūra leis ne tik efektyviai išnaudoti turimą mokslinį potencialą, bet ir sėkmingai pritraukti tyrimams mokslininkus iš tarptautinės rinkos. Visa tai užtikrins ne tik mokslinių rezultatų gerėjimą, augimą, bet ir intensyvią technologijų plėtrą mieste ir šalyje“, – teigia L. Jurkšienė.
Esminei „M-Lab“ projekto vizijai ir pagrindiniam tikslui įgyvendinti planuojama įrengti devynias tematines mokslo grupės-eksperimentines laboratorijas: darnių ir išmanių miestų, tvarios ir išmanios aplinkos, pramoninio dizaino, e-verslo modelių, individualios mitybos, nuotolinės sveikatos priežiūros vadybos, darbo aplinkos individo gerovės ir produktyvumo skatinimo, robotizuotų asistentų bei nekontaktinės žmogaus sveikatos stebėsenos.
„M-lab“ taip pat bus įkurta jaunųjų tyrėjų kūrybinė erdvė, simuliacinė laboratorija bei prototipavimo ir testavimo centras.
KTU „M-Lab“ koncepcija kilo iš šiuo metu geriausio pasaulio universiteto MIT (Massachusetts Institute of Technology), kuris dar 1985 metais įkūrė tokį centrą, pavadintą „Media Lab“. KTU „M-Lab“ yra idėjiškai artimas MIT „Media Lab“, tačiau nėra su juo susijęs.
„M-Lab“ finansuojamas ES struktūrinių fondų bei universiteto lėšomis. Kadangi vienas iš projekto tikslų yra atliepti verslo poreikius ir užtikrinti nepertraukiamą bendradarbiavimą su Lietuvos ir užsienio privataus sektoriaus atstovais, tikimasi, kad po projekto pabaigos KTU „M-Lab“ laboratorijų centras pritrauks reikšmingų investicijų iš privataus sektoriaus.
Daugiau apie projektą: http://mlab.mmap.lt/
„M-Lab“ „Facebook“ paskyra: https://www.facebook.com/mlabkonkursas/
¹ Oficialus konkurso pavadinimas: Kauno technologijos universiteto pastato Studentų g. 63a, Kaune rekonstravimo architektūrinio projekto parengimas, įgyvendinant projektą „Fizinių ir technologinių mokslų eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centras „M-lab“ projekto nr. 01.1.1-cpva-v-701-13-0002, atliekant techninio ir darbo projekto parengimą bei projekto vykdymo priežiūros paslaugas.
- Naujasis M-LAB pastatas. Nuotr. G.Janulytės-Bernotienės studija
- M-LAB interjeras. Nuotr. G.Janulytės-Bernotienės studija
- M-LAB nuo Gričiupio parko pusės. Nuotr. G.Janulytės-Bernotienės studija
2019 m. birželio 18 d.
Kauno technologijos universitetas skelbia unikalaus laboratorijų ir prototipavimo centro M-LAB konkursą
Po intensyvių pasiruošimo darbų skelbiamas Kauno technologijos universiteto (KTU) M-LAB projekto konkursas techniniam ir darbo projektui bei projekto vykdymo priežiūros paslaugoms atlikti. Siekiama, kad Kaune, KTU Studentų miestelyje, iškilsiantis pastatas taptų šalies tarpdisciplininių inovacijų centru.
Planuojama, kad rekonstravus buvusį „Kolegų“ klubą, naujasis prototipų gamybos ir mokslo paskirties pastatas tarpdisciplininių inovacijų kūrimui užims 2800 – 3300 kv. m.
Tikimasi, kad KTU M-LAB pastatas taps įkvepiančia vieta susitikti, diskutuoti, kurti, gaminti, eksperimentuoti, pristatyti bei parduoti šiandienos ir ateities technologijų prototipus. KTU M-LAB jau dabar turi nemažai potencialių vietinių ir tarptautinių partnerių tarp skirtingų akademinių institucijų ir privačių įmonių.
Pasak KTU rektoriaus Eugenijaus Valatkos, progresas neatsiranda iš nieko, jam būtinos žinios, kompetencijos, kūrybiškumas, vystantis naujas technologijas, plėtojantis mokslą, kuriantis inovacijas, siūlantis naujus, netradicinius sprendimus.
„Visai tai siekiame sutelkti naujame KTU fizinių ir technologinių mokslų eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centre „M-LAB“. Jo moto neabejotinai ambicingas – ateities iššūkius spręsti jau šiandien. Esu tikras, kad mokslinį potencialą telksiantis, skirtingų mokslo sričių sinergiją skatinsiantis centras, aprūpintas išskirtinėmis laboratorijomis, naujausia prototipavimui skirta įranga, moderniems moksliniams tyrimams būtinomis erdvėmis, jį sėkmingai įgyvendins“, ̶ neabejoja rektorius.
Skirtas žmogaus gyvenimo kokybės gerinimui
M-LAB netradicinių tyrimų ir inovacijų centro koncepcija kilo iš geriausio pasaulio universiteto MIT (Massachusetts Institute of Technology), kuris dar 1985 metais įkūrė tokį centrą, pavadintą „Media Lab“.
įkurtas „MIT Media Lab“ aktyviai skatina unikalią, tarpdisciplininę kultūrą, kuri peržengia tradicines ribas tarp disciplinų, skatindama nuolatinį maišymąsi ir skirtingų tyrimų sričių derinimą. KTU M-LAB yra idėjiškai artimas MIT „Media Lab“, tačiau nėra su juo susijęs.
M-LAB finansuojamas ES struktūrinių fondų bei universiteto lėšomis. Kadangi vienas iš projekto tikslų yra atliepti verslo poreikius ir užtikrinti nepertraukiamą bendradarbiavimą su Lietuvos ir užsienio privataus sektoriaus atstovais, tikimasi, kad po projekto pabaigos KTU M-LAB laboratorijų centras pritrauks nemažai investicijų iš privataus sektoriaus.
Nors rekonstruojamame pastate veiklas įgyvendins daug tarpdisciplininių mokslinių tyrimų grupių, o veiksiančių laboratorijų tyrėjai turės skirtingas mokslinių tyrimų kompetencijas, atliekami tyrimai ir veiklos bus vieningai orientuotos į žmogaus gyvenimo kokybės gerinimo sprendimus bei mokslinių tyrimų stiprinimą per dirbtinį intelektą.
Leis greitai pagaminti prototipus
Pagrindinis KTU M-LAB privalumas turėtų būti lankstumas ir išorinių bei vidinių erdvių prisitaikymas, grįstas unikaliais konkrečių naudotojų poreikiais. Didelis dėmesys turėtų būti skiriamas pastato funkciniams, architektūriniams ir inžineriniams sprendimams bei medžiagoms.
Šis pastatas taip pat turėtų tapti tvarumo pavyzdžiu, kai išteklių vartojimo efektyvumas yra betarpiškai integruotas į viso pastato architektūrą.
Pastate planuojama daug unikalių funkcijų. Viena jų – itin lanksti laboratorija su tūkstančiais jutiklių, kurie gali fiksuoti viską: nuo kūno judėjimo ir veido išraiškų iki temperatūros ir fiziologijos pokyčių.
KTU M-LAB taip pat numatyta prototipavimo laboratorija, kuri leistų greitai pagaminti veikiančius technologijų prototipus, kūrybinio darbo, idėjų generavimo erdvės ir kitos viena kitą papildančios funkcijos. Šiandien galimybė greitai koreguoti ir tobulinti dizaino sprendinius pagal naujausius duomenis yra neįkainojamas turtas įmonėms ir mokslininkams.
Čia sėkmingus produktus galės išbandyti rinkodaros psichologai ir kiti profesionalai, kurie galės paskatinti galutinių dizainų pristatymą didelėms auditorijoms ir užtikrinti galimus verslo sandorius.
Šis centras – tai ne tik šiuolaikinės laboratorijos, bet ir įvairi, nuolat besikeičianti, įkvepianti ir prie konkrečių naudotojų prisitaikanti aplinka, kuri turėtų būti suvokiama ne tik kaip pastatas, bet kaip ateities technologijų kūrimo platforma, inovacijų inkubatorius ir išskirtinis architektūrinis KTU studentų miestelio akcentas.
Projekto¹ konkursas
Projekto konkurso objektas – KTU rekonstruojamo pastato Studentų g. 63A, Kaune architektūros projekto sukūrimas. Su projekto konkurso laimėtoju, neskelbiamų derybų būdu bus sudaroma techninio ir interjero bei darbo projekto parengimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų viešojo pirkimo sutartis.
Projekto konkurso tikslas – išrinkti 3 geriausius rekonstruojamo pastato Studentų g. 63A, Kaune architektūros projektus.
Pasiūlymus vertins autoritetinga komisija.
Komisijos pirmininkė:
- Evelina Meilienė (KTU organizacijos vystymo direktorė).
Komisijos nariai:
- Žaneta Stasiškienė (KTU Aplinkos inžinerijos instituto direktorė)
- Dr. Vaidas Petrulis (KTU Architektūros ir urbanistikos centro vadovas, architektūros istorikas)
- Rolandas Palekas (Architektas, „Paleko archstudija“)
- Lukas Rekevičius (Architektas „Aketuri Architektai“)
- Aidas Kalinauskas (Architektas Studija „Archispektras“)
- Kęstutis Zaleckis (KTU Statybos ir architektūros fakulteto pagrindinis tyrėjas).
Garbės svečias:
- Vytautas Dičius – architektas, rekonstruojamo pastato „Kolegos“ ir daugybės kitų pastatų šalyje autorius.
Projekto konkurse pirmąsias 3 vietas užėmusius dalyvius numatyta apdovanoti piniginiais prizais. Projekto konkurso laimėtojams apdovanoti iš viso skiriama 22 000 eurų.
Pasiūlymų pateikimo terminas: iki 2019 m. liepos 19 d. 14.00 val.
Daugiau informacijos galite rasti internetiniame puslapyje: www.mlab.lt
Registracija per CVPP: https://cvpp.eviesiejipirkimai.lt/Notice/Details/2019-605287
Facebook paskyra: https://www.facebook.com/mlabkonkursas/
Konkurso sąlygų santrauka: http://mlab.mmap.lt/wp-content/uploads/2019/06/190614-MLAB-bukletas-V6.pdf
¹ Oficialus konkurso pavadinimas: Kauno technologijos universiteto pastato Studentų g. 63a, Kaune rekonstravimo architektūrinio projekto parengimas, įgyvendinant projektą „Fizinių ir technologinių mokslų eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centras „M-lab“ projekto nr. 01.1.1-cpva-v-701-13-0002, atliekant techninio ir darbo projekto parengimą bei projekto vykdymo priežiūros paslaugas.
- Skelbiamas M-LAB konkursas A. Aleksandravičius
- Kauno technologijos universiteto miestelis Nuotrauka A. Aleksandravičius
- Rekonstruojamas pastatas „Kolegos“. Nuotrauka M. Marozas
- Rekonstruojamas pastatas „Kolegos“. Nuotrauka M. Marozas